Dieta paleo – co jeść?

Dieta paleolityczna, czyli potocznie znana jako paleo to dieta, którą prowadzili pierwsi ludzie. Nie trudno więc się domyślić, że głównie składa się ona z mięsa, ryb oraz roślin. Prowadząc dietę paleo nie jemy natomiast produktów zbożowych, kasz, ryży, a w bardziej rygorystycznej wersji nawet nabiału. Co jeszcze znajduje się w jadłospisie paleo i czy warto dietę zastosować?

Paleo dieta pierwszych ludzi

Dieta paleo zakłada, że nasze żołądki się nie zmieniły, zmieniło się jednak podejście do żywienia. Odkąd świat zaczął się zaludniać, zwiększyło się zapotrzebowanie na jedzenie. Powstało rolnictwo, zaczęliśmy uprawiać zboża, które z kolei były przerabiane na mąkę, rozpoczął się wypiek chleba, powstawały coraz to nowsze produkty żywnościowe, które znamy jako zdrowe – płatki owsiane, ryż, kasze, ziarna. Według założeń paleo nie są one zdrowe, w szczególności te, które zawierają gluten. Zalepiają układ trawienia, powodują, że człowiek jest ospały, ma kłopoty z koncentracją, ze snem. Z kolei np.: jęczmień pogarsza stany zapalne, jest powodem zaostrzania chorób. Receptą na problemy ludzi staje się więc dieta paleo, oparta tylko na mięsie, rybach, owocach, warzywach i przyprawach. Jemy wszystko to, co naturalnie, a nie stworzone na siłę, aby nas nakarmić.

Co jeść w diecie paleo?

Na pewno warto diety paleo spróbować, bo może się ona okazać akurat dla nas odpowiednia, zarówno pod względem preferencji żywnościowych, jak i właściwości zdrowotnych. Jemy wówczas jajka, mięso, warzywa, owoce, rośliny w dowolnych kompozycjach. Unikamy za to kasz, ryżów i produktów zbożowych. Niektórzy nie jedzą również nabiału, ale jest to kwestia sporna. Jeśli nie umiemy się bez niego obejść, możemy wprowadzić go do diety w małych ilościach.

Czy dieta paleo jest zdrowa?

Dieta paleo jest nieco monotonna, bo ile razy można zestawiać mięso z warzywami i ile jeść jajek na śniadanie? Jednak przy odrobinie pomysłowości można ją maksymalnie urozmaicić. Trzeba jednak przyznać, że produkty, które jemy należy wybierać mądrze. Chociaż dieta wraca do korzeni, nie uwzględnia faktu, że dawniej mięso było dużo zdrowsze, bez konserwantów czy antybiotyków. Jego stałe spożywanie nie jest więc dobre. Nie każdy też przestawi się na tryb samego mięsa. Diety paleo warte jednak spróbować np.: na miesiąc i zobaczyć efekty. Niektórzy dietę chwalą i stosują. Racjonalne podejście do diety jest najważniejsze. Warto znaleźć właśnie taką, przy której czujemy się dobrze i jesteśmy zdrowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *